خودشکوفایی 2

» خودشکوفایی 2

در مقاله قبل درمورد فلسفه زندگی و خودشکوفایی، مطالبی یاد گرفتیم و فهمیدیم که خودشکوفایی شامل چه مولفه هایی میشه. همچنین درمورد هیجانات مثبت و مشارکت اجتماعی توضیحاتی به صورت مختصر ارايه دادم. در مقاله امروز راجع به پارامتر های بعدی یعنی دستاورد و موفقیت، روابط و معنا توضیح خواهم داد.

موفقیت یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در خودشکوفایی است ولی خیلی از افراد در زندگی فقط به دنبال موفقیت هستند و اونرو فلسفه زندگی میدونن! اما موفقیت و دستاورد به تنهایی باعث یه زندگی متعالی و شاد خواهد شد؟

برای موفقیت و داشتن دستاورد، ما ابتدا باید بدونیم هدفمون در زندگی چی هست؟ دونستن این نکته خالی از لطف نیست که هدف "داشتنی" نیست بلکه رسالت ما در زندگی، "پیدا کردن" هدف خاص خودمونه که خدا اونرو توی قلب هممون قرار داده! بنابراین ما باید خودمون رو متعهد کنیم به جلو گام برداشتن، پیدا کردن هدف خاص خودمون و تلاش کردن برای تحقق رویاهامون. درواقع ما میتونیم اون چیزی که قلبا آرزوی اونرو داریم، ظریف و با جزيیات تجسم کنیم و بعد از اون به همون زیبایی که تجسم کردیم، زندگی کنیم. اشتباه خیلی از آدما اینه که فکر میکنن باید به یه چیزی برسن تا شروع کنن اونطور که دوست دارن زندگی کنن ولی واقعیت اینه که ما ابتدا باید جوری که میخوایم زندگی کنیم تا به چیزایی که میخوایم برسیم! یکی از مهمترین کارهایی که میشه انجام داد نوشتن برنامه 5 سال بعد خودمون هست. یک برنامه مکتوب که به ما بگه 5 سال دیگه دوست داریم کجا باشیم و به چه شخصیتی تبدیل شده باشیم؟

میزان موفقیت ما وابسته به میزان تلاش و پشتکارمون و مهارتهایی که کسب میکنیم هست. باید عملکرد خودمون رو قوی تر کنیم، با آدم های موفق معاشرت کنیم، دانش و مهارت خودمون رو بالا ببریم، ساعت کار کردنمون و سرعت خودمون  رو بالا ببریم، کتاب بخونیم، یادبگیریم و قدرت تجسم خودمون رو قوی کنیم!

یکی از ویژگی های بارز انسان های فوق موفق، توانایی و سرعت تصمیم گیری بالای اونهاست و این مهارت مهم و کلیدی رو از اقدام ها و تصمیم های زیادی که گرفتن و تجربه از اشتباهاتشون و شکستها بدست آوردن.

 اقدام کردن و متعهد بودن به برنامه و اهدف، مارو به چیزی که میخوایم خواهد رسوند. به قول شاعر تو قدم در راه نه و هیچ مپرس! تا زمانی که شروع به حرکت نکنیم، هیچ دستاورد و موفقیتی نخواهیم داشت. باید به خداوند توکل کرد و به اندازه آرزوهامون تلاش کنیم.

نکته آخر اینکه برای به موفقیت رسیدن نیاز داریم که صبور باشیم و آرامش داشته باشیم. میتونیم از تکنیک های آرام شدن مانند مدیتیشن استفاده کنیم و از نتایج اون لذت ببریم و البته تاثیر اون بصورت علمی هم به اثبات رسیده.

روابط در زندگی ما اهمیت والایی داره. رابطه میتونه مارو به خودشکوفایی برسونه و یا مارو به نابودی بکشونه. رابطه باید جایی باشه که در اون رشد اتفاق بیوفته و باعث رشد دوطرف بشه. رابطه باید باعث ساخته شدن عشق و به مفهوم گسترده تر زندگی عاشقانه و مملو از لحظات عشق ورزیدن بشه!

مهمترین شاخص در روابط این هست که به سمت خودشکوفایی حرکت کنیم! آیا از زمانی که با کسی وارد رابطه شدیم، به دستاوردها و معنا و مشارکت اجتماعی و شادی رسیدیم؟؟؟

جالبه بدونید که ما برای روابطمون هم به برنامه ریزی و نیاز داریم. رابطه خوب ساختنیست و رابطه ای که برای ما مهم هست رو باید بسازیم و گسترش بدیم.

قدم اول در ایجاد رابطه بهتر، ایجاد شادی است! شادمانی به ایجاد و بهبود روابط کمک میکنه! در ایجاد و بهبود رابطه، مانند دیگر عوامل خوشکوفایی، یک نفر آغاز کننده هست و به اندازه اررزش رابطه تلاش خواهد کرد! این نکته رو فراموش نکنیم که یه رابطه برای دونفر به یک اندازه ارزش نداره و هیچ رابطه ای دونفره نیست اما با اقدام سازنده و موثر اون رابطه ارزشمند خواهد شد.

رابطه زیبا نیاز به همدلی دارد. همدلی یعنی هنر گوش دادن و پذیرفتن در لحظه تولد احساسات!

قابلیت ستایش شخص مقابل و اینکه چگونه شخصی را می ستاییم، تجربه بالاترین سطح روابط رو برای ما به ارمغان خواهد آورد. برای بدست آوردن توجه، اهل توجه باشیم نه بدنبال بدست آوردن توجه!

در یک رابطه خوب، فضای مناسب برای حرف زدن و بیان خویشتن وجود دارد. ابراز خود حقیقی و حمایت، بدون ترس از قضاوت شدن!

مبحث رابطه خیلی گسترده هست و سعی کردم اون چیزی که باید رو بگم. و اما معنا...

معنای زندگی از دیرباز تا کنون، مهمترین سوال بشر بوده و هست! معنای زندگی برای هرکس متفاوته و درقلب ما وجود داره کافیه خوب بگردیم و پیداش کنیم. باید ببینیم تو زندگی چی واسمون بیشتر ارزش داره و با توجه به ارزش هامون، معنی زندگی رو پیدا کنیم.

یه تکنیک جالب برای یافتن ارزش ها اینه که بعد از مراقبه، تجسم کنیم هرچقدر پول که نیاز داشته باشیم رو داریم! بعد از اینکه بیشتر از حد نیاز پول داشتیم چکاری انجام خواهیم داد؟؟

معنا هم مانند هدف زندگی، یافتنی هست و باید اونرو با قلبمون پیدا کنیم.

تلاش کردم بطور خلاصه و کاربردی مطالب رو ارايه بدم و امیدوارم مفید بوده باشه.

دوست دارم نظراتتون رو در مورد این مقاله بدونم. توی بخش کامنت میتونید نظراتتون رو بنویسید. 

آخرین مطالب این وبلاگ
Buy Website Traffic Cheap
Buy website Traffic
سفر به مناطق گردشگریسفر به مشهد،سفر به کیش